Település:
Budapest, 9. kerület

Létrehozva:
2022-05-20 15:12:10


Iparművészeti Múzeum


Az Iparművészeti Múzeum az épület rekonstrukciós munkálatai miatt zárva tart.

Az Iparművészeti Múzeum országos múzeum Budapest IX. kerületében, az Üllői út 33-37. szám alatt. Az Iparművészeti Múzeum a magyar és nemzetközi, régi és kortárs iparművészet, illetve design első számú gyűjtőintézménye és bemutatóhelye Magyarországon. Gazdag kollekciója Európában is a legfontosabb ilyen profilú múzeumok közé emeli, egyes gyűjteményrészei, így a szecessziós üveg- és kerámiatárgyak, vagy az iszlám-török szőnyeggyűjtemény, világszínvonalúak. A múzeum őrzi a középkori és kora újkori Magyarországról egyetlenként fennmaradt nemesi kincstárat, az Esterházy családét.

 

A nyitott előcsarnok, forrás: Anna Schwelung – Indafotó / Wikimedia Commons

 

Az Üllői úton álló, Lechner Ödön és Pártos Gyula tervezte, a magyar szecessziós építészet legszebb példái közé tartozó főépület mellett az Iparművészeti Múzeum kiállítóhelyeként működik a nagytétényi Száraz-Rudnyánszky-kastély, amelyben az intézmény bútorgyűjteményét mutatják be. A korábban ugyancsak az Iparművészetihez tartozó Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum 2014. március 1-től a Szépművészeti Múzeum tagintézménye. Az Üllői úti épület az alapítástól a mai napig helyet ad az Iparművészeti Iskola egyes intézményi egységeinek, valamint itt működik a Magyar Iparművészet folyóirat szerkesztősége is.

Az Iparművészeti Múzeum az épület rekonstrukciós munkálatai miatt zárva tart, ezért 2017. szeptember 4-től nem látogatható.

Európában az elsők között alapították 1872-ben a budapesti Magyar Királyi Iparművészeti Múzeumot, a londoni (1857) és bécsi (1864) társintézmények mintájára, Rómer Flóris, illetve Pulszky Ferenc kezdeményezésére. A történeti gyűjtemény magját a Magyar Nemzeti Múzeumból áthelyezett „egyetemes régiségek” jelentették, míg a kortárs gyűjtést világkiállítási vásárlások (1873, Bécs; 1878, Párizs; 1885, Amszterdam; 1889, Párizs) és neves hazai cégek (Herendi Porcelánmanufaktúra, Zsolnay-gyár) ajándékai alapozták meg.

 

 

A belső előcsarnok többszintes opeionja, forrás: Anna Schwelung – Indafotó / Wikimedia Commons

 

A gyűjteményt 1877-ig a Nemzeti Múzeumban őrizték, majd a Képzőművészeti Társulat Andrássy úti Régi Műcsarnokában kapott helyet. A fokozatosan gyarapodó gyűjtemény rövidesen önálló épületet igényelt. Az Iparművészeti Múzeum és az Iparművészeti Tanoda tervezésére a kormány 1890-ben írt ki pályázatot. Az első díjat a Lechner Ödön és Pártos Gyula által benyújtott, „Keletre magyar!” jeligéjű tervsorozat kapta, a tervezési megbízáshoz azonban hosszas vitákat követően, 1893-ban jutottak csak hozzá. Még ez év őszén megindult a kivitelezés, amelyben magyar és külföldi vállalatok is szerepet kaptak: a vasmunkákat például a Chubb and Sons és Jungfer Gyula szállította, az aula üvegezését a Forgó és Társa készítette, míg a melegvíz-szolgáltatás magyar-angol koprodukcióban készült. A palota felavatására 1896. október 25-én, I. Ferenc József jelenlétében került sor, a millenniumi ünnepségsorozat záróeseményeként. A nagyközönség számára az épület csak egy év múlva nyitott meg, a belsőépítészeti munkák befejezését követően.

 

Lechner Ödön szobra a múzeum előtt, forrás: Wolfgang Meinhart, Hamburg / Wikimedia Commons

 

Az intézmény korai fénykora, a gyűjtemény európai rangjának kialakulása a kontinens hasonló rendezvényein otthonosan mozgó Ráth György főigazgatónak, valamint korábbi munkatársaként utódjának, Radisics Jenőnek köszönhető. Az 1889-es és az 1900-as párizsi világkiállításokon Radisics jelentős kollekciót vásárolt a magyar állam számára, amely a párját ritkító szecessziós gyűjteményi egység alapját képezi. Ebben az időszakban vált a múzeum a magyar és kortárs nemzetközi iparművészet elsőrangú kiállítóhelyévé; az 1898-ban rendezett, A modern művészet című kiállításon például olyan nemzetközi rangú alkotók állítottak ki, mint Toulouse-Lautrec, Alfons Mucha, Walter Crane, Émile Gallé vagy Louis Comfort Tiffany.

Az első világháborút követően a múzeum gyűjtési köre leszűkült, majd intézményi önállóságát is elveszítette: 1934–1948 között az 1922-ben létrehozott Országos Magyar Gyűjteményegyetem részeként, a Magyar Nemzeti Múzeum Iparművészeti Táraként működött. A Múzeumbarátok Egyesületének köszönhetően azonban ebben az időszakban is fontos tárgyakkal, együttesekkel gyarapodott a múzeum.

A második világháborúban az épület komoly károkat szenvedett: elpusztult az aula mennyezete és padlója, belövés érte a Hőgyész utcai kupolát és a nyitott előcsarnokot is. A sérülések nagy részét 1949-re helyreállították, de nem feltétlenül eredeti formában. Az 1956-os forradalom idején ugyancsak belövések érték az épületet.

Az 1940-es évek végétől a gyűjtemény újból komoly gyarapodásnak indult: a Veszélyeztetett Magángyűjtemények Miniszteri Bizottsága segítségével a gazdátlanul maradt vagy államosított nemesi magánkollekciók tárgyait emelték be a közgyűjteménybe. Jelentős darabok kerültek így leltározásra a gróf Zichy- és a gróf Vigyázó-gyűjteményből, hagyatékként Fettick Ottó, valamint Wartha Vince kollekciója, illetve ekkor került az intézmény hatáskörébe a Ráth György Múzeum is.

1954-ben az Iparművészeti Iskola egy része elköltözött, ekkor a korábban egységes könyvtárat is kettéválasztották. Ezt 1957-1962 között nagyobb helyreállítás követte Kismarty-Lechner Lóránd vezetésével.

Az intézmény alapításának 135. évfordulójára, 2006-ban nyílt meg az újrarendezett állandó kiállítás, Gyűjtők és kincsek címmel, amely a hagyományoktól eltérően nem iparművészeti technológiák vagy kategóriák szerint, hanem történeti jelleggel, időrendben mutatja be a gyűjtemény legfontosabb 400 darabját és gyarapítóit.

Az Iparművészeti épülete a 20. század végére igen rossz állapotba került; a kupola lanternája életveszélyessé vált, ezért azt 2011-ben leemelték. Csak a nyitott előcsarnok restaurálását sikerült elvégezni 2010-ben. A felújításra, valamint a 20. századi designra fókuszáló gyűjteménynek szánt új épületszárny megtervezésére 2012. májusában nemzetközi tervpályázatot írt ki az intézmény. Ezt a budapesti Lukács és Vikár Építész Stúdió Kft. nyerte meg.

 

Homlokzati részlet, forrás: Varius / Wikimedia Commons

 

2014 elején nyilvánosságra került, hogy a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum az Iparművészeti fennhatósága alól a Szépművészeti Múzeumhoz kerül, illetve bejelentették a kormány azon szándékát, miszerint a múzeumban levő Esterházy-kincstár műtárgyait a jövőben a fertődi Esterházy-kastélyban állítják ki. Az intézmény főigazgatója, Takács Imre ezt követően a múzeumot ért veszteségekre hivatkozva lemondott. Az intézmény vezetésére májusban főigazgatói pályázatot írtak ki, az azonban eredménytelenül zárult; a kormány ezt követően miniszteri biztosként a Szépművészeti Múzeum főigazgatóját, Baán Lászlót bízta meg az intézmény irányításával. 2014. november 10-től az Iparművészeti Múzeumot megbízott főigazgatóként Cselovszki Zoltán vezeti.

 

Az előcsarnok részlete, forrás: Kontiki – Indafotó / Wikimedia Commons

 

 

A nagy kiállítócsarnok, forrás: Szilas / Wikimedia Commons

 

A múzeum felújítás miatt 2017. szeptember 3-án bezárt. Az egyévesre tervezett kiköltözés után a munkákat három évig tartónak számították, és a visszaköltözésre is egy évet szántak. A felújítás mellett egy új szárny (dizájn és a kortárs iparművészet) és egy mélygarázs is épül. A kiállítóterek alapterülete 3000 m²-ről 10 000 m²-re nő meg. A tervek szerint 1,35 milliárd forintba kerülő kiköltözés költsége 2020 őszén már elérte a 2,55 milliárdot, amelyet előre nem látható körülmények mellett a Hopp Ferenc Gyűjtemény elszállítása is drágított (Museum Complex Kft.). A 2017-ben elkészült terveket is át kellett dolgozni (Vikár és Lukács Építész Stúdió, 1,57+0,7 milliárd). 2021 őszén, amikorra a visszaköltözés kezdetét tervezték, a felújítások még el sem kezdődtek, a szállítási költségek elérték a 4,86 milliárd forintot. Augusztusban a felújítási munkák elvégzését a Fejér-B.Á.L. Zrt. (Mészáros Lőrinc cége) és a Swietelsky Kft. nyerte el nyílt pályázaton 40,2 milliárdért. A felújítás megkezdésétől immár öt évet terveznek a munkálatok befejezéséig (a beköltözés hosszára egyelőre nincs más becslés), így az újranyitás legkorábban 2027 őszén várható.

 

 

Forrás:

wikipedia

Felső kép: Misibacsi / Wikimedia Commons

 

 

 

 

 

Városi magazin cikkek

Skin Bleaching Oil In Plettenberg Bay, Skin Whitening Products In Beaufort West Call ☏ +27710732372 Scars And Stretch Marks Removal Cream In Rustenburg, Pimple Treatment In Louis Trichardt South Afric
Helyi téma, Város hírei
Torma Zsófia nevét viseli a sétány
Helyi téma, Város hírei
Vegetáriánus lasagne
Helyi receptek, Egytálételek, főzelékek, tésztafélék
A méhek jövője a mi jövőnk is!
Helyi téma, Város hírei
Bazouka Natural Penis Enlargement Products In City Of London England And Kuwait City In Kuwait Call ☏ +27710732372 Buy Bazouka Herbal Kit For Men In George City In South Africa
Helyi receptek, Húsok, sültek, pörköltek
Testimony About Herbal Penis Enlargement Products In Pretoria Capital Of South Africa Call ☏ +27710732372 Solve Sexual And Love Problems In Helsinki Capital Of Finland
Helyi cukiságok, Házi kedvencek
Voodoo Spell Caster In Porto Amboim Town in Angola, Bring Back Your Lost Lover In Bedford Town In Pennsylvania, United States Call ☏ +27656842680 Voodoo Traditional Healing In Johannesburg City In Gau
Helyi cukiságok, Házi kedvencek
How To Enlarge Your Penis Size Naturally In Just 5 Days In Colchester City In England Call ☏ +27710732372 Permanent Penis Enlargement Products In Cape Town South Africa
Helyi cukiságok, Egyéb cukiságok
Love Spells In Newcastle City, Bring Back Lost Lovers Just By A Photo In Kimberly City Call ☏ +27782830887 Native Traditional Healer In Eshowe Town, Healer Services In Krugersdorp City In South Africa
Helyi téma, Város hírei

További magazin cikkek »

 

Városi magazin cikkek

Lost Love Spell Caster In Johannesburg, Traditional Healer In Kroonstad And Pietermaritzburg City Call ☏ +27782830887 Save Your Marriage And Sop Break-Ups In Odendaalsrus Town, Love Specialist In Lady
Helyi történetek, Helyi történetek
Bring Ex Love Back In Mthatha Town, Relationship And Marriage Success In Upington City Call ☏ +27782830887 Binding Love Spells In Kokstad Town in South Africa
Helyi cukiságok, Egyéb cukiságok
Szilvás gombóc
Helyi receptek, Egytálételek, főzelékek, tésztafélék
Healing Sangoma In Caimbambo Town in Angola And Durban South Africa Call ☏ +27656842680 Traditional Doctor In Hyndman Town In Pennsylvania, United States
Helyi receptek, Húsok, sültek, pörköltek
A méhek jövője a mi jövőnk is!
Helyi téma, Város hírei
Powerful Love Spells In Sasolburg City, Get Your Ex Back In Boksburg City Call ☏ +27782830887 Marriage Disputes Solution In Potchefstroom City And East London South Africa
Helyi téma, Város hírei
Permanent Network Herbal Cream For Men In Johannesburg South Africa Call ☏ +27710732372 Penis Enlargement Products In Los Angeles City In California, United States
Helyi cukiságok, Egyéb cukiságok
Dark Knuckle Whitening Serum In Polokwane City, Elbow And Knee Brightening Serum In Saldanha Town Call ☏ +2771 073 2372 Get Rid Of Vitiligo In Vaasa City In Finland, Scars And Stretch Marks In Vereeni
Helyi receptek, Pizzák, piték, pogácsák
Magic Ring For Money In Mashishing Town, Financial Freedom Spell In Johannesburg Gauteng Call ☏ +27782830887 Magic Ring For Love Attraction In Richards Bay City, Magic Ring For Fame In Port Shepstone
Helyi téma, Város hírei

További magazin cikkek »

 

Helyi látnivalók

További helyi látnivalók »

 

Helyi Programok / események

További helyi programok / események »

 

Helyi szolgáltatók

További helyi szolgáltatók »